Fotovoltaické Panely

Fotovoltaické moduly / Solárne moduly

Fotovoltaické moduly, známe aj ako solárne moduly, sú kľúčovou súčasťou fotovoltaických systémov a vyrábajú elektrickú energiu prostredníctvom fotovoltaického efektu. Tento fyzikálny proces je založený na excitácii elektrónov vo fotovoltaických článkoch vyrobených z kremíka, ktorý slúži ako polovodič, slnečným žiarením. Vzbudené elektróny sa pohybujú a generujú jednosmerný prúd v dôsledku vzniknutého rozdielu potenciálov medzi elektródami.

Fotovoltaické články sa vyrábajú najmä z kryštalického alebo polykryštalického kremíka, pričom rozdiel medzi týmito dvoma typmi vyplýva z výroby a spracovania materiálu. Polykryštalické články, ktoré pozostávajú z mnohých fragmentov kremíka, sú lacnejšie a menej účinné a vyznačujú sa modrou farbou. Monokryštalické články, ktoré sú vyrobené z jedného kusu kremíka, sú účinnejšie a majú sýto čiernu farbu, ale sú drahšie kvôli pokročilejšiemu výrobnému procesu.

Rozdiely medzi panelmi sa týkajú aj ich konštrukcie. Panely typu sklo/fólia majú ochranu vo forme skleneného povrchu na vrchnej strane a špeciálnej fólie pod ním, vďaka čomu sú ľahšie a lacnejšie. Panely typu sklo/fólia, ktoré sú z oboch strán chránené sklom, majú lepšie vlastnosti v náročných podmienkach, ako sú kyslé dažde alebo morská soľ, a ponúkajú vysokú odolnosť voči namáhaniu a minimalizujú riziko vzniku mikrotrhlín.

Technológia PERC pridáva do panelov výkonový reflektor, t. j. hliníkovú vrstvu pod kremíkové články, ktorá zvyšuje ich účinnosť odrážaním svetla späť do článkov. Panely PERC sú obzvlášť účinné pri slabom osvetlení, ako sú rána, večery a zamračené dni.

Cena jedného fotovoltaického panelu závisí od technológie, výkonu, účinnosti a záručnej doby. Monokryštalický panel s výkonom 300 Wp vyrobí pri plnom slnečnom žiarení približne 300 Wh energie za hodinu. Na inštaláciu systému s výkonom 5 kWp potrebujete 10 až 20 takýchto panelov v závislosti od ich výkonu. Hmotnosť typického fotovoltaického panela je 18 až 25 kilogramov, pričom priemerná hmotnosť je približne 20 kilogramov.

hore
×

VAT ID not verified in VIES!

Obchod je v režime zobrazenia
Zobraziť úplnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper.pl